Prečo sa nám dobre starne s tvárovým cvičením?
Prečo tvárová gymnastika naozaj funguje a prináša nám hladšiu a pevnejšiu tvár?
(Carolyn Cleaves*, preklad Barbora Gecseová)
Svalové vlákna – čo to je a čo sa s nimi deje, keď starneme atď. A ako sa budujú svaly na tvári?
S postupujúcim vekom majú svalové vlákna v našom tele tendenciu k atrofii a časom sa zmenšujú. Čo je atrofia? A vôbec, čo je svalová bunka? Atrofia znamená, že časť svalovej hmoty sa stráca. Inak povedané, tento termín patrí k tým všeobecným. Zahŕňa našu skúsenosť s úbytkom svalstva. Napriek tomu sa nevenuje tomu, čo sa deje na bunkovej úrovni. A práve to, čo sa deje na bunkovej úrovni nám pomáha porozumieť tomu, ako a prečo precvičovanie tváre dokáže priniesť nielen mladší, ale aj zdravší výzor.
Po druhé, termín vlákno sa používa rôznymi spôsobmi. Záleží na tom, či človek hovorí o svalových bunkách alebo mimobunkových vláknach. Nemajte obavy. Všetko sa vám ujasní, kým dočítate tento článok. Na začiatok tejto vcelku zložitej témy uvádzame pár obrázkov kožného svalu:
Obrázok naľavo, fotografia č. 1
je viac priblížená. Tmavé (alebo nafialovelé) bodky sú jadrá, ktoré predstavujú mierku obrázku. Všimnite si, biele bodky na obrázku. Tie sa nazývajú adipocyty – tukové bunky. Podkožná vrstva tuku na tvári sa s vekom zmenšuje. Ako starneme, strata tuku a jeho distribúcia mení to, ako vyzeráme. Naša tvár ochabuje.
Všimnite si na obrázku väčšie množstvo bielych medzier, z ktorých niektoré sú tukové tkanivá (adipocyty). Všimnite si, ako sú rozložené v zdravom svalovom vlákne (fotografia č. 1) a v atrofovanom svalovom vlákne na fotografii č. 3. Príčinou atrofie v tomto prípade je poškodenie nervov (to sa v podstate stane, keď niekto použije botulotoxín).
Po prvé, keď hovoríme o svale, je dôležité ujasniť si, čo znamená vlákno.
Úplne vyformované svalové bunky SÚ vlákna. A tie obsahujú vlákna. . . A tie majú okolo seba ďalšie vlákna. Bože… príliš veľa všemožných vlákien….!
Svalové bunky robia niečo, čo mnohé iné bunky nerobia – splývajú.
Výsledkom je niečo, čo sa nazýva syncytium. Doslova to znamená rovnaká bunka. Splynutie skupiny svalových buniek, ktoré sú vlastne myoblasty alebo svalové kmeňové bunky, sa v bežnej reči nazýva svalové vlákno. Inými slovami to, čo nazývame svalovým vláknom je v skutočnosti zväzok splynutých svalových buniek do jedného celku.
Svalové vlákna sú pomerne veľké a predovšetkým sú dlhé.
Všetky bunky majú jadro. Tie ľahko uvidíte na fotografii č. 4. Na tom mieste sa nachádza DNA. Takéto jadro akoby žilo, viac či menej, v strede bunky. Svalové syncytium, teda svalové vlákno, obsahuje množstvo bunkových jadier, ale tie sa zhromažďujú pri okraji takého syncytia (pardon, vlákna). To vidíte na vyššie uvedených fotografiách a je to dobre vidieť aj na fotografii č. 4. Vďaka tomu potom viete odhadnúť veľkosť svalového vlákna, keďže jadrá sú približne rovnakej veľkosti v každej bunke tela. Sú naozaj veľmi malé, keď sa na ne pozeráte z nášho pohľadu. A takisto môžete získať prehľad o tom, koľko buniek sa zlúčilo, aby vzniklo toto vlákno. Pôsobivé, že? Tu je lepšia fotografia, ktorá zobrazuje niektoré tieto vlastnosti:
Keďže toto je typický priečny rez, dokážete si predstaviť všetky tie jadrá (tmavé miesta) pozdĺž celého svalového vlákna.
To predstavuje doslova stovky buniek, ktoré splynuli, aby vzniklo jedno svalové vlákno.
Na fotografii č. 4 jadrá v dolnom ľavom rohu sú v jednotlivých nesvalových bunkách vytvárajúcich kapiláru (krvnú cievu) a niektoré väzivové tkanivá, ktoré možno vnímať ako podporné pre tieto kapiláry. Je to tak. Telo je zložité (a pozoruhodné) v takejto mierke.
Tieto fotografie ukazujú, že svalové vlákno sa akoby zmenšovalo a taktiež ukazujú, že vlákien je menej, keď dochádza k atrofii.
A čo vzťah medzi svalovými vláknami, o ktorých sme hovorili, a elastínovými vláknami? Počula som kadečo o nich, najmä v reklamách na výrobky pre starostlivosť o pleť. Ako spolu súvisia? Otázkou teda je …
Má čokoľvek z tohto dočinenia s elastickými vláknami?
Jednoduchá odpoveď by bola nie! Prečo?
Pretože elastické vlákna sa nachádzajú MIMO svalových vlákien.
Ešte raz, pojem svalové vlákno a prípadne pojem elastické tkanivo môže byť trochu zavádzajúce. Pojem elastické tkanivo sa v podstate používa na tkanivá, ktoré majú vyššiu ako priemernú pružnosť. A prečo má tkanivo pružnosť? Sčasti kvôli elastickým vláknam. Na Wikipedii sa nachádza jednoduchý graf, ktorý to zobrazuje:
Všimnite si, že bunky sú oddelené od elastických vlákien a že na tomto obrázku nie sú žiadne svalové bunky. Množstvo elastických vlákien v tkanive definuje, či bude pružné alebo nie. Orgány, ktoré sa naťahujú (ako pľúca) ich majú veľa a orgány a iné tkanivá, ktoré sa nenaťahujú, ich majú málo.
Keďže tieto vlákna sú v zásade chemické, reagujú len na chemické vplyvy.
K tomu patrí z väčšej časti oxidácia (fajčenie je hlavnou príčinou toho, a vystavovanie sa slnku môže taktiež chemicky poškodiť tieto vlákna), ktorá ničí tieto vlákna a robí ich nenatiahnuteľnými. Ako je uvedené na obrázku vyššie, sú krehké, takže ak natiahnete nenatiahnuteľné vlákno, praskne. Koniec príbehu. Žiadna pružnosť na tomto mieste.
No, nie tak úplne
Telo i naďalej vytvára proteíny, ktoré formujú elastické vlákna. Tak ako všetko ostatné, táto syntéza sa v najväčšej miere odohráva, keď sme mladí a rastieme, a v staršom veku, vlákna, ktoré sa vtedy formujú, podporujú tvar, ktorý máme v tom čase, kedy sa formujú. A preto ochabujú pri tom, ako starneme. A teraz už máte výhovorku! Avšak, keďže elastické vlákna preberajú tvar okolo seba, pri tom ako sa formujú, existuje záchranný plán.
Tvárové cvičenia pomáhajú navrátiť vzhľad mladosti
Ako to všetko súvisí s akýmkoľvek programom cvičení a predovšetkým tvárovými cvičeniami?
- Predovšetkým cvičenie a pravdepodobné iné faktory (ako množstvo vitamínu A v tkanive) môžu zlepšiť tvorbu elastických vlákien.
- Po druhé, cvičenie kultivuje tvar svalu a tak tvaruje tvár. To znamená, že udržiava tkanivo v pozícii, ktorá sa vám asi páči, takže keď telo vytvorí nové elastické vlákna a tieto vlákna preberú tvar okolo seba, je možné dosiahnuť mladistvejší vzhľad. Inak povedané, vaša tvár môže vyzerať pevnejšie a mladšie, kým starnete, ak tvár precvičujete správne.
Po tretie, tvár ostáva vďaka tvárovým cvičeniam dobre okysličená a to, zdá sa, znižuje oxidačné poškodenie (viem, že to na prvý pohľad nedáva zmysel, ale tak funguje chémia).
Preto sval nevytvára elastické vlákna, ale keďže novonadobudnuté elastické vlákna, ktoré sa tvoria okolo svalového vlákna preberajú tvar toho, čo je okolo nich, ak vytvarujete sval na tvári, vytvoríte rámec pre novovzniknuté elastické vlákna, ktoré dajú vašej tvári a krku pevnejší a hladší tvar.
A nakoniec, zatiaľ čo sval a elastín sú dva odlišné celky, spôsob, akým sa formujú na tvári ovplyvňuje to, ako vyzeráte. A navyše vy samy dokážete ovplyvniť tento výzor vďaka tvárovým cvičeniam.
Poznámka: svaly začnú strácať proteín z nevyužitia, hormonálnych zmien (medzi iným nedostatok testosterónu a nárast hormónov) a denervácie (to robí botulotoxín).
Pomocou cvičení dokážete obrátiť proces ochabovania tváre.
Vyššie uvedené fotografie zobrazujú, ako atrofia svalov na tvári naozaj vyzerá, a ak sa zdá správne povedať, že vlákna strácajú proteín (to je ich hlavná zložka), rovnako presné je potom poukázať na to, že počet vlákien sa znižuje.
Jedno tréningové miesto navrhlo takúto definíciu atrofie z nečinnosti (najviac prislúchajúci typ pre ľudí, ktorí nepoužili botulotoxín):
„Atrofia sa objavuje pri nedostatočnom pohybe, kostrové (vrátane tvárového) svalstvo prechádza atrofiou z nečinnosti s klesajúcim dopytom (po využívaní). Atrofické bunky budú obsahovať menej myofibrilov, mitochondrií (preto sú menšie). Je to vratný stav, ktorý sa napraví pri zvýšenom dopyte (napr. po využívaní), ak dopyt nie je opätovne zavedený, atrofia môže postupovať až k odumieraniu buniek (a) úbytku svalstva…“ http://www.flashcardmachine.com/histology.html
Inak povedané, ak nepoužívate svaly na tvári, svaly môžu atrofovať. A atrofia môže viesť k odumieraniu buniek a následnému úbytku svalovej hmoty. Paralyzovanie svalov a používanie látok ako botulotoxín umožňujú pokožke vyzerať o niečo menej vráskavo. Kvôli nedostatku pohybu to môže viesť k bunkovej smrti kvôli atrofii. To znamená, že skončíte s ovísajúcou, ochabnutou pokožkou viac či menej napnutou na vašej tvárovej kostre kvôli strate svalových vlákien. Ale ako je uvedené v citáte, vy môžete vrátiť tento stav s pomocou cvičení.
Keď je sval atrofovaný, reč nemôže byť o elastických vláknach.
Zvyknem často čítať, že svalová atrofia je zodpovedná za úbytok elastínu v koži. Ako už bolo spomenuté predtým, elastické zložky sú oddelené fyzicky a chemicky od svalových buniek. Hoci precvičovanie svalstva zlepší výživu tkaniva a tak aj tvorba elastických vlákien sa pravdepodobne zlepší, myšlienka, že s používaním svalov nastane dopyt na formovanie elastických vlákien naznačuje, že tento proces je spojený s nejakým (chemickým alebo elektrickým) signálom vyslaným zo svalových vlákien. Podľa mojich vedomostí to nie je pravda, k vzťahu na takej úrovni tkanív nedochádza.
Je potreba povedať, že k praskaniu elastických vlákien dochádza počas dospelosti.
To sa ešte zvyšuje pri oxidačnom a zápalovom poškodení. Všetci ste už počuli o tzv. voľných radikáloch a o tom, akú úlohu zohrávajú v tejto hre. Na tvári k tomu určite tiež prispeje ľahšie zranenie, ale stuhnutie nevzniká z nečinnosti, vzniká z oxidácie. Ako už teraz vidíte, elastické vlákna nie sú živé takým istým spôsobom ako bunky, sú to ozaj chemické vlákna. Stanú sa neohybnými z oxidácie (sú imobilizované a strácajú svoju elastickosť). Je to celé chémia. Používanie je už iný problém s odlišnými následkami. Nezabúdajte však, že po celý čas sa vytvárajú aj nové elastické vlákna a pomocou tvárových cvičení môžeme mať pevnejšiu tvár, pretože tieto elastické vlákna preberajú na seba tvar nových vyformovaných svalov.
Vybudovanie svalstva nezvýši obsah podkožného tuku
Podkožný tuk je rozložený podľa genetiky, hormonálnych vplyvov (skúste steroidy, ak si to chcete overiť rýchlo a devastačne, radšej to neskúšajte doma!), výživy a vplyvov liekov (nehormonálnych).
To, kde je uložený tuk ovplyvňuje jeho citlivosť voči týmto vplyvom, ale umiestnenie tuku určuje len jeho citlivosť na lokálnej úrovni (rozličné miesta na tele sa správajú rôzne). Tuk sa vždy nachádza v bunkách. Adipocyt obsahuje tuk, či už je v svale, podkožnej oblasti tváre alebo v bruchu. Len na objasnenie poviem, že dokonca aj v svaloch je tuk vo svojej vlastnej bunke a tá má vlastné vplyvy. Preto budovanie svalstva nezvyšuje množstvo podkožného tuku. Ak by to bola pravda, všetci kulturisti by boli celí obrastení tukom!
Kosti na lebke sú ploché.
Len kosti nesúce váhu sú citlivé na svalové sily. Ploché kosti na tele sú do značnej miery necitlivé voči šklbnutiam svalov a iným silám (ako nárazové sily). Tvár a lebka patria do kategórie plochých kostí. Kosti údov reagujú na svalovú aktivitu, a ešte viac na nárazovú a gravitačnú silu. To znamená, že kosti tela je možné spevniť a vytvarovať pomocou cvičenia. Pri tvári to je už ale iný príbeh. Jednou príčinou, prečo súdni patológovia často dokážu rekonštruovať tvár človek z ich lebky je, že tkanivá na tvári nemenia lebku a tvárové kosti. Preto patria ku kategórii plochých kostí. Inak povedané, nestrácate kostnú hmotu (tak povediac) na lebke v takej miere ako na tele. Tvárové cvičenia nedokážu prebudiť kosti tváre tak, ako to dokáže cvičenie na zvyšku tela. Je potrebné postaviť sa k tomu z inej strany.
Nedávne štúdie z lekárskeho žurnálu tvrdia, že ak dosiahneme stredný a vyšší vek, dochádza k určitej atrofii kostí v okolí očných jamiek a pozdĺž spodnej sánky. Zaujalo ma to, pretože som si všimla, že vo veku 65 rokov mám nielenže pekne zaoblené miesto pod očami, ale aj peknú a silnú oblasť spodnej sánky. To dodalo veľmi elegantný výzor stavbe svalov a taktiež aj mladistvý vzhľad. Nedá mi nepýtať sa, ako je to možné?
Osobne si myslím, že ak precvičujete tvár, nielenže budujete svalové vlákna a omladzujete spojivové tkanivá, ale taktiež obnovujete kosti. Napríklad pri cvičení s programom CFFitness™ najskôr napnete svaly a potom kĺžete po pokožke. Túto techniku vytvoril doktor Frederick Rossiter, M. D., ktorý učil na lekárskych fakultách v Pennsylvánii už v 70-tych rokoch. Vydal knihu s názvom Kultúra tváre a túto techniku v nej bližšie vysvetľuje. Tvrdí, že keďže svaly sa upínajú na kožu, umožňujú nám robiť tvárovú mimiku. Ak napnete svaly a kĺžete po pokožke, nielenže sa tvoria svalové vlákna, ale taktiež napnete pokožku pomocou novovytvarovaných (pevnejších) svalov.
Keďže my vieme, že cvičenia sú jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť na vybudovanie a obnovenie stratených svalových vlákien na tvári, tlak, ktorý vyvíjate v rámci tejto techniky z programu CFFitness™ bude asi musieť tiež budovať a obnovovať kostnú hmotu. To by dávalo zmysel. Pri tom, ako kĺžete po pokožke, vyvíjate tlak pozdĺž lebečných kostí tváre najmä v okolí spodnej sánky, okolo očných jamiek a úst, ako aj obočia a líc. Tento tlak prebúdza tvárové kosti, takže nebudú len omladené, ale aj zdravšie.
Na záver
Tvar vašej tváre bude pôsobiť pevnejšie spolu s vytvorenými svalovými a elastickými vláknami, ktoré na seba preberajú tvar z novovyformovaných svalov
Teraz už chápete, že štruktúra tváre sa trochu líši od zvyšku tela. Svaly, elastické vlákna a spojivové tkanivá, vrátane podkožnej vrstvy tuku sú na tvári viac navzájom poprepájané. Kosti lebky sú ploché kosti a tvárovými cvičeniami ich nemožno formovať takisto na zvyšku tela. Napríklad pri kulturistike dvíhaním činiek môžete formovať aj kosti, ale na tvári sa tieto kosti nedajú rovnako obnoviť. V skutočnosti, existuje hneď niekoľko výhod, ak precvičujeme tvár a tu je pár dôvodov:
- Tvárové cvičenie zlepšuje formu svalov a pomáha obnoviť celistvosť kostí na tvári, ak vyvíjate tlak na kožu tým správnym spôsobom.
- Cvičenie a jeho pomocou zlepšíte prekrvenie v tvári, vďaka čomu sa zlepší vyživovanie okolitého tkaniva. A to tiež zlepšuje prostredie, v ktorom sa elastickým vláknam dobre darí.
- Keďže už natiahnuté elastické vlákna môžu prasknúť a nenaprávajú sa, telo si neustále vytvára a dopĺňa nové elastické vlákna.
- Telo i naďalej vytvára proteíny, ktoré formujú elastické vlákna.
- Novovytvarované elastické vlákna si držia tvar, ktorý máme v tom čase, kedy sa vytvoria. To znamená, že ak vaša tvár a krk sú pekne a správne vyformované, novovytvorené elastické vlákna na seba preberú pevnejší, hladší a mladší vzhľad.
- Preto sa vám starne pekne s tvárovými cvičeniami, vždy budete vyzerať o niečo mladšie a pevnejšie.
S cvičeniami z programu Carolyn’s Facial Fitness™ preskočíte aj niekoľko rokov späť.
Pod tým si predstavte, že asi každé tri mesiace budete vyzerať o kus mladšie a pevnejšie ako dovtedy. Tieto preskoky do mladosti budú pokračovať po niekoľko rokov, ako začnete používať tento program. Presne tak! Rokov! A tieto preskoky sa časom spomalia, ale stále sa budú objavovať. Jeden z dôvodov je zjavný už teraz. Neustála práca na svaloch a okolitom spojivovom tkanive tváre a krku sú podporené vznikom nových elastických vlákien s novovyformovanými a pevnejšie vyzerajúcimi svalmi. Vaša tvár bude časom doslova pevnejšia, silnejšia a vo forme.
* V konzultácii s Richardom H. Tewom, M.D., absolvent Harvardu, všeobecný lekár, integrovaná medicína.